See fakki on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "fakkiintua"
},
{
"_dis1": "53 47",
"sense": "compounds",
"word": "fakki-idiootti"
},
{
"_dis1": "53 47",
"sense": "compounds",
"word": "fakkikieli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fach"
},
"expansion": "German Fach",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from German Fach.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fakki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fakki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fakki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fa",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "58 42",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"box, compartment"
],
"id": "en-fakki-fi-noun-Oc-ZREy4",
"links": [
[
"box",
"box"
],
[
"compartment",
"compartment"
]
],
"tags": [
"colloquial"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"narrow field, subject"
],
"id": "en-fakki-fi-noun-NupdVDtv",
"links": [
[
"narrow",
"narrow"
],
[
"field",
"field"
],
[
"subject",
"subject"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) narrow field, subject"
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑkːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝kːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːi"
}
],
"word": "fakki"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkːi",
"Rhymes:Finnish/ɑkːi/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "fakkiintua"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "fakki-idiootti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "fakkikieli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fach"
},
"expansion": "German Fach",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from German Fach.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fakki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fakki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fakki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fa",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"box, compartment"
],
"links": [
[
"box",
"box"
],
[
"compartment",
"compartment"
]
],
"tags": [
"colloquial"
]
},
{
"glosses": [
"narrow field, subject"
],
"links": [
[
"narrow",
"narrow"
],
[
"field",
"field"
],
[
"subject",
"subject"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) narrow field, subject"
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑkːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝kːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːi"
}
],
"word": "fakki"
}
Download raw JSONL data for fakki meaning in All languages combined (19.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.